Мексико – страна на контрасти и древно минало

Най-развитите цивилизации от предколумбовия период са ацтеки, олмеки, маи и толтеки (последните – еволюирали наследници на маите). Мексико, освен силен енергиен и духовен център, е обвит и в митичността на прекрасна и незабравима природа. Най-старите мумии в света сa открити точно в Мексико.

Също така може да се каже за древните ацтеки, че са първооснователи на футбола и баскетбола - имали специална свещена игра м/у два отбора, които са вкарвали топка през кръг и печелили точки. Победителите, след специален много почитан свещен ритуал се присъединявали към... боговете си.

Всичките гореизброени, добре развити културно, племена са се разпръснали на юг, където построили огромните си градове като столицата на ацтеките – Теночтитлан, днешната столица Мексико сити е най-големия град в света (по непълни, но реални данни през 2003 е наброявал 30 милиона и продължава да. Намира се на 2400м надморско равнище (колкото Черни Връх) и доста често минават облаци и орли кацат на покрива на къщите. Построен е върху езеро – с размерите на Охридското.

Преди венецианците, ацтеките са знаели как да завоюват земя от водата. Кой не е чувал за прочутия календар на маите, основан на слънцето и луната?

Религиите в Мексико са три. Официална е католическата църква със силно и неоспоримо влияние. Втората е култа към „Светата Смърт”. Не е тoлкова страшно, колкото звучи. Имат си олтари и почитат прадедите си като слагат човешки черепи и свещи. На деня на Вси Светии цялото семейство отива на гробищата, разпъват се софри, слага се пиене и остават там до сутринта, да се веселят заедно с духовете на прадедите си, които пък паралелно ги пазят в живота.

Третата е култа към слънцето и луната, те са бащицата и майката, те са създателите. Паралелно пък те са създадени от боговете, чийто главен бог е Кетцалкоатъл. Затова почти на всяка къща има глинени украшения на слънце и луна.

Делфинът е смятан за полу-свещенно животно, носещо късмет. Почти всяка мексиканска жена има поне едни обици или колие с делфин. Интересното в съвременният мексиканец е, че е хармонизирал душата си да приема и трите вярвания едновременно.

Древната архитектура на пирамидите е уникална. Повечето от тях са строени под такъв ъгъл, че когато слънцето изгрява, лъчите му слизат стъпало по стъпало, сякаш слиза невидимо създание от огън. Това е богът Кетцалкоатъл (или Кулулан) – пернатата змия, върховният бог.

Когато се изкачиш на някоя пирамида, се зареждаш с положителна космическа енергия. Един град в оригиналния си вид от древността е оцелял – Теотиуакан ( на Толтеките) с пирамиди, храмове, алеи и домове. Когато човек застане на главният площад по средата и плесне с ръце, се раздава невероятна акустика – крясък на свещенната им птица, носеща вести от отвъдния свят.

Мексиканската кухня е изключително разнообразна и вкусна. Всякакви видове познати меса, като добавим крокодилско и игуана. Мексиканският „хайвер” са яйца от мравки. Много скъпо и пикантно ястие, стига да сте любител на екзотиката. Традиционното блюдо е „такос” (мексикански дюнер в стотици вариации) и „посоле” – много вкусна супа от царевица и месо. Сосовете са им извънредно пикантни, текилата – прекрасна, а даже ще ви предложат към бирата лимонов сок и сол, опитайте! В Мексико царете са плодовете. Има смайващо разнообразие и дори такива, които не сте сънували, например плод от кактус – вкусът му е между сладък лимон и круша.

Но най-хубавото са мексиканските курорти, чиито 2 перли в короната са Канкун и Акапулко, заслужили си името на най-красивите плажове в света.

Hermes Holidays
Снимки: Hermes Holidays




Полезни връзки:

Специални оферти

Далчени дестинации

Индивидуални пътувания